Чай Пуер

Пуер - цей вид чаю є одним з найстаріших у світі і єдиний сорт для якого тільки йде на користь його тривале зберігання, тому що часу зберігання цей чай стає ще більш ароматним і смачним.

Обов'язково рекомендуємо вам купити і спробувати наші чаї пуер, адже у цього чаю список корисних властивостей вражає:

  • зміцнення імунітету;
  • поліпшення пам'яті, концентрації та роботи мозку;
  • нормалізує обмін речовин;
  • має антиоксидантну дію;
  • очищає судини і виводить токсини;
  • тонізує і бадьорить краще ніж у кави, з цього рекомендуємо пити чай пуер водітялям здійснюють нічні поїздки.

Пу-Ер - це окрема категорія китайських чаїв, які витримуються роками. Свою назву чай отримав за назвою міста в провінції Юньнань, в якому його спочатку почали виготовляти. Більше тисячі років тому. Це найдавніший вид чаю.
Для виробництва пу-еров нирки і листочки збирають з крупнолистового чайних дерев. Такий лист більш м'ясистий і щільний. (Для виробництва всіх інших видів чаю чайний лист беруть з чайних кущів - там вони більш ніжні 😊).
Чим вище в горах ростуть дерева, і якщо їм понад 100 років, і якщо для виробництва чаю узятий якісний лист і витримана технологія виробництва, тим ароматні, смачніше і дорожче чай.

За ступенем ферментації Пу-Ери поділяються на дві великі групи:
Шен пуери (ще їх називають зелені, або «сирі»; бувають також білі пуери, які складаються переважно з білих пухнастих нирок) і
Шу пуери (чорні, або «готові»).

За зовнішнім виглядом Пу-Ери можуть бути пресованими (млинці, цеглу, точа) або розсипних.

Шен Пу-ер

Колір настою від світлого у молодих Шенов до насиченого бурштинового - у витриманих шен пу-еров. Листя світліші, ніж у шу пуеру, з зеленуватим або коричневим відтінком. Аромат - сухофруктів і лугових трав. Буде більш зрозумілий любителям зелених чаїв.
У молодого шена (до 5 років витримки) смак більш яскравий, терпкий. Тому при заварюванні його важливо не перетримати, інакше з'явиться гірчинка і чай буде більш агресивним.
У витриманого шена (від 5 років і далі ) - смак більш м'який, шляхетний, витончений.
Особливістю виготовлення шен пуерів є те, що чай спочатку проходить стадію скручування, сушки на сонці, потім пропарювання - виходить чай-сирець. Далі, підв'ялений листя на деякий час залишають на дозрівання, при якому триває повільна ферментація чайного листа. І потім пресують або залишають в розсипному вигляді.
Тільки що заготовлений шен пу-ер можна назвати зеленим чаєм, але за своїми смако-ароматичними характеристиками і впливу він таким не є. Він відноситься до «живим» чаїв, тому що в ньому здійснюються процеси повільної ферментації. І тривають вони протягом усього часу зберігання пу-ера.
І «молодої», і трирічний шен пу-ери кожен має свою самобутність.
А найбільш дорогими у всіх сенсах є «старі» 10-25 річні чаї, їх називають витриманими шен пу-епохами. Для зеленого ж чаю витримка неприйнятна і з плином часу такий чай псується, а Шен пу-ер, навпаки, вдосконалюється, стає смачніше.

Шу Пу-Ер

Mає колір настою від червоно-коричневого до ядрено чорного. Нагадує кава, заварена в чашці. Чайний лист чорного кольору. Аромат і смак оксамитові, щільні, з нотами деревної кори і горіха, легкі нотки ягід і фруктів, спецій і шоколаду.
Шу пуер по достоїнству оцінять любителі чорного чаю і кави)
Шу пу-ер проводиться за технологією прискореної ферментації - швидке перетворення чайного листа в витриманий шен). Цей винахід зроблено не так давно - в 1972 р, коли був бум на пуери і чай закінчувався швидше, ніж встигав вилежатися, ферментіруясь роками.
Воно полягає в створенні спеціальної середовища, в якій чай дозріває швидше. Така техніка називається водуй (вологе скиртування). Чайне листя збирають в купи. Постійно зволожують, щоб підвищити температуру і запустити прискорений процес ферментації. Ворушать, щоб чайний лист окислявся і темнів рівномірно. Далі чай просушують на сонці, сортують і пресують, або залишають в розсипному вигляді.
Для шу пуеру багаторічна витримка вже не так важлива, як для Шенов. Важливо якість листа, з якого він зроблений.

ЧИМ КОРИСНИЙ ПУ-ЕР

1. Пуер не підвищує кислотність шлунка (що характерно, наприклад, для зеленого чаю, протипоказаного при виразці, гастриті і дуоденіт), володіє обволікаючу дію на шлунково-кишкового тракту.
2. Стимулює роботу жовчного міхура і печінки, і прискорює обмін речовин. Чай потрібно пити теплим, не менше 2-х чашок в день. В результаті постійного вживання Пу-Ера нормалізується вага, поліпшується стан шкіри, відбувається "омолодження" організму.
3. Хороший після рясного застілля, особливо після важкої жирної їжі, покращуючи процес перетравлення їжі.
4. Чорний пуер знижує рівень цукру в крові і холестерину. Лікувальний курс в цьому випадку розтягується на 2-3 місяці, а щодня слід випивати 400-500 мл напою.
5. Пуер відмінно виводить токсини з організму.
6. Пуер - це чай натхнення 😊 Добре зрушує з місця застопорилися творчі процеси.
7. Пуер бадьорить краще, ніж кава))) Про це говорять і завзяті кавомани 😊 До речі, якщо є необхідність «зістрибнути» з кавою і перейти на чаї, відмінна альтернатива йому - пуер і gaba-чай.
Що б взбадьоритись рекомендуємо пити чай Пуер замість кави, особливо водіям, які будуть їхати вночі.
8. Шу пуер прекрасно зігріває, підвищуючи кровообіг. Дарує відчуття затишку і тепла. Гарний у холодну пору року.
9. Шен пуер чудово освіжає, вгамовує спрагу, додає сил. Тому підходить для теплої пори року.
10. Хороший пуер дарує Дивно, ні з чим не порівнянне, душевне, гармонійне чайну СТАН.

Купуйте і насолоджуйтеся >>> Каталог пуерів

Приємного чаювання!